Únik moču alebo inkontinencia trápi každého pätnásteho človeka na svete. Aj keď sa to nezdá, ide o vysoko frekventovaný problém. Stále sa však stretávame v tejto súvislosti s predsudkami a neopodstatneným strachom hovoriť o tom. Nasledujúce riešenia na inkontinenciu Vám môžu priniesť úľavu od základných príznakov tohto ochorenia. Bude však nutné urobiť niekoľké zmeny vo Vašom životnom štýle. Ste pripravený?
1. Prestaňte fajčiť
V prípade, že fajčíte, zvyšujete riziko inkontinencie a zvládanie jej príznakov bude ťažšie. Fajčiari sú totiž známi aj častým kašľaním, ktoré kladie zvýšené nároky na svaly panvového dna. Ak je narušené ich správne fungovanie, pri každom zakašľaní unikne isté množstvo moču. Fajčenie poškodzuje malé cievy v našom tele a spôsobuje tkanivovú slabosť. Okrem toho je spojené s rakovinou močového mechúra.
2. Znížte príjem kofeínu a alkoholu
Je dokázané, že kofeín dráždi močový mechúr a inkontinencia sa tým môže zhoršiť. Pokiaľ teda máte problémy s únikom moču, zvážte úplne vypustenie kávy, prípadne si doprajte tú bez kofeínu. Niektoré šumivé nápoje, čaje a horúca čokoláda ho obsahujú tiež, preto pozor aj na ne. Doprajte si radšej viac čistej vody, bylinkových a ovocných čajov. Opatrný by ste mali byť aj s alkoholom. Ide totiž o diuretikum, vďaka ktorému budete cítiť potrebu močiť častejšie.
3. Pite veľa vody a jedzte správne potraviny
Ľudia s inkontinenciou si často myslia, že by mali prijímať menej tekutín, aby sa zamedzilo riziko „nehody“. Toto však nie je celkom pravda. Nadbytok tekutín môže viesť k úniku moču, ich nedostatok však spôsobuje iné ochorenia močového mechúra. Moč sa stane viac koncentrovaný a dráždi mechúr. Preto je dôležité dodržiavať zdravú rovnováhu tekutín. Denne vypite osem a viac pohárov vody (ak lekár neodporučil inak). Pokiaľ sa obávate nečakaného úniku moču po vypití nejakého nápoja, obstarajte si nohavičky TENA pre ženy a viac nemusíte odmietnuť žiadne pozvanie na osviežujúci koktail. Čo sa potravín týka, vyvarujte sa najmä pikantných a kyslých pokrmov (kari, citrusové plody a pod.), pretože tie dráždia močový mechúr a zhoršujú symptómy inkontinencie.
4. Cvičte a udržujte si zdravú váhu
Niektoré záťažové cviky vyvíjajú tlak na svaly panvového dna a môžu tak zvýšiť únik moču. Nie všetky cviky a pohybové aktivity sú preto vhodné. Namiesto džogingu a aerobiku skúste pilates. Ide o jemný spôsob pretiahnutia a posilnenia svalov. Je to tiež populárny spôsob liečenia stresovej inkontinencie. Panvové dno dokážu veľmi schopne posilniť aj Kegelove cviky. Po troch mesiacoch pravidelného cvičenia by ste mali zaznamenať zlepšenie. Nadváha môže oslabiť svaly panvového dna, a teda podporiť príznaky inkontinencie. Pokiaľ sa zbavíte nadbytočných kilogramov, tukové tkanivo nebude vyvíjať tlak na močový mechúr a Váš stav sa zlepší.
5. Nedvíhajte ťažké veci
Dvíhaním záťaže kladiete zvýšené nároky na svaly panvového dna. Snažte sa tomu vyhnúť tak, ako je to len možné. V prípade, že je to nevyhnutné (zodvihnutie dieťaťa alebo nákupných tašiek), stiahnite svaly panvového dna pred i počas výťahu. Snažte sa tiež chodiť na toaletu pravidelne, povedzme každé dve až tri hodiny. Aj takto sa dá inkontinencia u žien i pánov ovládať. Zabránite tak preplneniu močového mechúra a prípadný únik nebude až tak skľučujúci. Nečakajte, kým sa Váš mechúr naplní.
Veríme, že Vám naše rady pomohli a aj vďaka ním eliminujete základné príznaky inkontinencie.
Autorské právo: andreypopov / 123RF Reklamní fotografie