Stavba plota na poslednú chvíľu pred zimou? Takto to zvládnete

Stavba plota na poslednú chvíľu pred zimou? Takto to zvládnete

- Kategória: Domácnosť a internet
648
Komentáre vypnuté na Stavba plota na poslednú chvíľu pred zimou? Takto to zvládnete
Stavba plota na poslednú chvíľu pred zimou? Takto to zvládneteStavba plota na poslednú chvíľu pred zimou? Takto to zvládnete

Praktické tipy, jednoduché triky a návody, ako na oplotenie domu zváraným pletivom v rolkách svojpomocne ešte pred tým, ako udrú prvé mrazy. 

Chcete priaznivé jesenné počasie využiť na stavbu plota? Nič vám v tom nebráni. Naopak, vymedzte svoj pozemok zváraným pletivom ešte v týchto dňoch. V zime môžete odpočívať s dobrým pocitom, že váš pozemok je chránený pred nástrahami okolitého prostredia a poskytuje vám bezpečie. 

Ako postupovať pri oplotení domu zváraným plotovým pletivom? 

5-bodový manuál na stavbu plota

Vyberte si kvalitné zvárané pletivo 

Ak sa vám nechce obchádzať jedny stavebniny za druhými, vyberte si plotové pletivo online. Preferujte slovenské výrobno-obchodné spoločnosti s dlhou tradíciou a dobrými referenciami. 

Medzi najčastejšie používané pletivá patria štvorhranné pletivá, zvárané pletivá v rolkách a zvárané panely. Každé z nich má svoje špecifiká. Z tohto dôvodu si o nich zistite čo najviac. Až potom pristúpte k výberu. 

Ak hľadáte pletivo s dobrým pomerom ceny a kvality, v tom prípade je pre vás dobrou voľbou zvárané pletivo. Pýši sa moderným vzhľadom, univerzálnosťou a estetickosťou. 

Zvárané pletivá sú dostupné v rôznych výškach (od 100 do 200 cm), veľkostiach oka (101,6 x 50,8 alebo 50,8 x 50,8), farbách (zelenej a antracitovej), hrúbkach drôtu (1,6/2,1 mm, 2/2,5 mm a 2,2/2,5 mm) a 25-metrových baleniach. 

Čo sa týka hrúbky drôtu, vždy si preverte mocnosť oceľového drôtu a nielen celkovú hrúbku, nakoľko pevnosť pletiva ovplyvňuje najmä hrúbka použitého drôtu a nie poplastovania. 

Zvárané pletivá sú výnimočné aj dlhou, až 15-ročnou zárukou na vysokokvalitnú povrchovú úpravu.

Po výbere konkrétneho produktu použite na výpočet ceny a potrebného príslušenstva k pletivu online plotovú kalkulačku. Vďaka nej sa vám nestane, že zabudnete na dôležitý prvok, nevyhnutný k zhotoveniu oplotenia. Napríklad na oplotenie pozemku v rozmere 20 x 20 metrov, budete potrebovať zvárané poplastované pletivo, stĺpiky, vzpery, bránku a spinky. 

V prípade súhlasu s cenovou kalkuláciou si pletivo jednoducho objednáte a dovezú vám ho. 

Nakúpte a pripravte si potrebný materiál 

Na oplotenie domu potrebujete pletivo a plotové príslušenstvo, ale aj ďalší materiál a náradie. Ak sa vám betón nechce vyrábať z cementu a štrkopiesku, použite hotovú zmes. Pripravte si aj meracie pásmo, lopatu, rýľ, vrták do zeme, vodováhu a kliešte. 

Stanovte si termín 

Pri určovaní termínu na zhotovenie oplotenia vezmite do úvahy predpoveď počasia. Okrem toho si dopredu obvolajte kamarátov, ktorí vám so zhotovením plota pomôžu. V prípade, že si na oplotenie netrúfate sami, vyberte si z partie tých v tomto smere skúsenejších. 

Nezabudnite na jednu dôležitú vec – betón potrebuje po osadení stĺpikov 3 až 5 dní vytvrdnúť. To znamená, že stavbe plotu sa budete musieť venovať v dvoch fázach. Pokiaľ máte pracovný týždeň nabitý, ideálne sú dva víkendy po sebe.  

Naštudujte si návod na montáž 

Výrobcovia predávajú zvárané pletivo s prehľadným návodom na montáž, ktorý obsahuje aj obrázky. Vďaka nemu si so zhotovením plota poradia aj menej skúsení majitelia pozemkov. 

V prípade, že vám nie je niečo jasné, konzultujte to s výrobcom či predajcom pletiva. Ochotne vám poradí. Avšak zvárané pletivá patria medzi najobľúbenejšie aj preto, lebo montáž je jednoduchá a rýchla, takže obavy nie sú namieste. 

Pustite sa do toho 

Stavbu plotu si kvôli tvrdnutiu betónu rozložte na 2 etapy. V prvej z nich označte všetky miesta, na ktorých sa budú nachádzať stĺpiky a vzpery. Nezabudnite na to, že ak chcete na plot dať tieniacu sieť, odporúčaná vzdialenosť stĺpikov sú 2 metre. V tom prípade hneď nainštalujte aj šponovací drôt. Inak môže byť vzdialenosť jednotlivých stĺpikov až do 2,5 metra. 

Následne rýľom vyhĺbte jamy, disponujúce priemerom 30 cm a hĺbkou 60 cm. 

Potom si zamiešajte betónovú zmes, stĺpiky spolu so vzperami osaďte. Dbajte na to, aby výška stĺpika nad zemou bola o približne 5 cm vyššia ako výška vami zvoleného pletiva. Zalejte stĺpiky so vzperami betónom a čakajte 3 až 5 dní. 

Po uplynutí tejto doby sa pustite do inštalácie zváraného pletiva, ktorá tvorí druhú fázu stavby plota. Pletivo odbaľte a rozprestrite po zemi popri stĺpikoch. K prvému stĺpiku upevnite oká pletiva spinkami pomocou špeciálnych klieští. V tomto duchu pokračujte k ďalším stĺpikom až do konca. Myslite na to, že pletivo je nutné natiahnuť napínacím hrebeňom a na záver vyšponovať. 

Výsledkom tohto jednoduchého pracovného postupu je kvalitné a cenovo výhodné oplotenie pozemku.