Vyberáte písací stôl? Pozrite sa na pár tipov, ako na to

Vyberáte písací stôl? Pozrite sa na pár tipov, ako na to

- Kategória: Domácnosť a internet
733
Komentáre vypnuté na Vyberáte písací stôl? Pozrite sa na pár tipov, ako na to

Písací stôl potrebujeme už od detstva, keď nastupujeme do prvej triedy. Každý predsa len potrebuje ten svoj priestor či už na domáce úlohy, alebo pracovné veci. Je však dôležité, ako u dieťaťa, tak i dospelého človeka, aby pri sedení pri stole mal tú správnu polohu. Písací stôl teda nie je len doska na štyroch nôžkach, ale za písacím stolom niektorí z nás trávia aj dlhé hodiny a v prípade zlého výberu si môžeme zavariť na veľké problémy s chrbticou.

Pri výbere písacieho stola je potrebné si odpovedať na otázku, ako budeme pracovný stôl používať. Budete na ňom mať počítač či monitor? Alebo snáď hľadáte pracovný stôl pre svoju ratolesť? Každý typ písacieho stola má totiž svoje špecifiká, ktoré je potrebné zvážiť a hlavne vyskúšať. Nie je teda vhodné stôl vyberať na internete len podľa obrázku, ale skutočne si zájdite do predajne a stôl si pozrite osobne.

  1. Ergonomické požiadavky na písací stôl

Výška písacieho stola – Pri výbere je dobré sa riadiť pravidlom pravých uhlov, takže keď budete vyberať stôl, tak si k nemu sadnite, a položte ruky na dosku. Pri sedení pri stole by vám kĺb v kolene, bedrách a lakťoch mal zvierať pravý uhol. Ďalším faktorom je samozrejme aj kvalitná polohovateľná stolička. Všeobecne sa odporúča výška pevného písacieho stola okolo 75 cm.

Rozmery pracovnej plochy stola – Pracovná plocha by mala užívateľovi umožniť vhodné uloženie potrebných pomôcok pre prácu, ale aj určitú voľnosť pohybu. Ak budete mať na písacom stole umiestnený aj monitor, tak berte do úvahy, že vzdialenosť monitora od očí by mala byť minimálne 60 cm. Minimálny rozmer je šírka dosky okolo 120 cm s hĺbkou 60 cm, ale optimálne je väčšia šírka okolo 160 cm s ideálnou hĺbkou 80 cm.

Keď teda prídete do obchodu, tak sa neostýchajte a ku stolu sa posaďte. Úplne najlepším variantom je vyberať písací stôl a stoličku k písaciemu stolu zároveň, pretože jedine tak budete mať istotu vo vybraných proporciách. Pri stole si vyskúšajte všetky zásuvky a pohyby, ktoré potrebujete vykonávať, a nakoniec aj zasadnutie k stolu a jeho opustenie.

  1. Umiestnenie a tvar písacieho stola

Písací stôl z masívu by mal byť orientovaný čo najbližšie k zdroju prirodzeného i umelého svetla, a to aj s ohľadom na to, ktorou rukou píšete. Písacie stoly môžu mať klasický obdĺžnikový tvar pracovnej dosky, ale v rámci rozvrhnutia vnútorného priestoru sa môžete dostať do situácie, kedy budete potrebovať napríklad rohový písací stôl.

Podľa zvoleného tvaru potom písací stôl umiestnite ľubovoľne do miestnosti. Môže byť postavený voľne v priestore, k jednej stene, alebo aj do rohu. Niektoré písacie stoly môžu byť aj súčasťou väčšej nábytkovej zostavy.

  1. Ako budem písací stôl využívať?

Treba si odpovedať na otázku, ako budete stôl používať. Stačí vám klasický písací stôl, alebo by sa vám hodil skôr PC stôl? Budete stôl používať vy, alebo vaše dieťa?

Stôl na PC

Ak budete mať na stole klasický PC s klávesnicou, je vhodné, aby bol pod pracovnou plochou priestor na umiestnenie počítača a prípadne i výsuvná doska na klávesnicu. Monitor je dobré umiestniť do správnej výšky a vzdialenosti od očí.

Pozrite sa na aktuálnu cenu praktického PC stola tu.

Detský písací stôl

Ak vyberáte detský písací stôl, tak majte na pamäti že ten, kto bude písací stôl používať je práve dieťa a malo by ho teda vyberať s vami. Takže vyberať stôl ako darček nie je úplne najlepšia varianta. Dieťa sa samozrejme pri výbere zameria na farbu a dizajn, ale tie by mali hrať až druhoradú úlohu v porovnaní so správnymi rozmermi.

Písací stôl s pevnou výškou – Tu platia rovnaké zásady výberu ako pri klasickom písacom stole pre dospelého človeka. Len si pozrite, aby dieťa malo pri sedení nohy na zemi.

Rastúci stôl – Deti stále rastú a tento typ stola môže rásť s nimi. Nastaviteľná môže byť výška dosky písacieho stola alebo aj jej naklonenie. Ušetríte tým investíciu do stále nových písacích stolov, a pritom bude mať vaše dieťa stále vhodné podmienky pre svoje potreby práce pri písacom stole.

Prvý detský písací stôl budete pravdepodobne vyberať pri nástupe do 1. triedy. Je teda dôležité, aby sa dieťaťu stôl páčil a rado u neho trávilo svoj čas. Na druhej strane ale vezmite do úvahy, že ak vyberiete polohovateľný stôl, ktorý s dieťaťom bude rásť, tak dizajn, ktorý si dieťa vybralo v prvej triede už pre neho nemusí byť tak atraktívny v puberte. Praktické je teda vyberať neutrálny dizajn skôr svetlej farby.

  1. Z akého materiálu je písací stôl vyrobený?

Masívne drevo má zaiste svoj pôvab a kvalitu, ale to sa bohužiaľ odráža aj v jeho cene. Písacie stoly však môžu byť vyrobené aj z drevotriesky opláštenej dyhou, laminom, alebo z ďalších materiálov. Výnimkou nie sú ani kovové alebo sklenené dosky, a aj keď sú tieto pracovné plochy lákavé z hľadiska dizajnu, tak počítajte s chladnejším povrchom v styku s predlaktím.

Pri výbere farby dajte skôr na svetlé odtiene, pretože vám opticky zväčšia priestor miestnosti. Obľúbeným variantom je písací stôl biely alebo z masívneho dreva.

Osvetlenie písacieho stola

Nezabudnite na dostatočné osvetlenie písacieho stola. To docielime nielen správnym umiestnením stola voči zdroju prirodzeného denného svetla, ale aj správnym umiestnením lampičky. V dnešnej dobe, kedy na stole pracujeme aj na monitore, je vhodné sa zamyslieť aj nad výberom stolovej lampy, aby bola na monitore zaistená dobrá viditeľnosť.