Hypotekárne úvery sa budú v novom roku poskytovať i naďalej, o tom niet žiadnych pochýb. Oproti minulému roku však nastali mnohé zmeny. Bankové domy museli okrem iného prehodnotiť svoju politiku vzhľadom k narastajúcemu počtu nesplatených úverov. Či pôjde o krok k lepšiemu alebo horšiemu, tak to my povedať zatiaľ nevieme
Slováci si odjakživa brali pôžičky na svoje bývanie. Nútili ich k tomu extrémne nízke platy, neúmerne vysoké odvody štátu, a to stále každý rok dookola. Stavali, rekonštruovali a potrebovali si úverom vykryť majetkovo-právne vzťahy so svojimi príbuznými.
Na čo si ľudia najviac berú hypotekárny úver
Na koho sa v takej situácii obrátiť, ak nie na banku. Rodina, veľakrát nie je schopná dať dohromady potrebnú kopu finančných prostriedkov a pri dedičských konaniach nikto nechce čakať donekonečna. Našli sa a stále nájdu zúfalci, ktorí navštívili nebankové spoločnosti a upíšu sa nevýhodným podmienkam, na ktoré po čase doplatia.
Berte do úvahy jedine bankové spoločnosti
Takže, ak vyberáte úver na bývanie, tak jedine od bankovej spoločnosti. Nič sa tým nepokazí. Treba usporiadať všetky potrebné dokumenty, všetky požadované doklady a môže sa vyraziť smer banka. V prípad, ak sa necítite konať v tomto smere samostatne, oslovte skúseného finančného poradcu, aby vám dopodrobna vysvetlil, čo to obnáša vziať si hypotekárny úver a poctivo ho splácať.
Národná Banka Slovenska od nového roku mení pravidlá
Skôr však, ako naozaj do banky vkročíte, mali by ste vedieť ešte jednu dôležitú vec. V dôsledku zásahu Národnej Banky Slovenska od nového roku sa sprísnili podmienky udelenia hypotekárneho úveru. Čo ju k tomuto kroku viedlo? No predovšetkým tá skutočnosť, že bankové domy v snahe získať si klienta, zrazili úrokové sadzby za posledné roky na historické minimum, a tak sa naši občania vo veľkom rozhodli pre tento bankový produkt vo viere, že ho hravo splatia. Efekt, ktorý nastal, bol ale práve opačný. Veľmi veľa klientov sa dostalo na stranu neplatičov, a preto musela Národná banka podniknúť rázne kroky, aby sa v čo najvyššej miere zabránilo tomuto neduhu.
Poskytovatelia hypoték si vás preveria
Aké to ale bude mať teda dôsledky pre vás, ktorí si chcete zobrať pôžičku na bývanie v tomto období? V prvom rade si vás pri schvaľovaní hypotekárneho úveru preklepnú ešte viac, než kedykoľvek predtým. Váš typ zamestnania, pracovnú pozíciu, počet odpracovaných rokov, daňové priznanie, aké nehnuteľnosti vlastníte, a pod. A taký istý prístup uplatnia aj voči vášmu životnému partnerovi. Rovnako si vás oboch preveria v úverovom registri, či patríte medzi tých spoľahlivých klientov.
Poistný vankúš má zabezpečiť splácanie hypotéky
Toto všetko ste zrejme vedeli aj bez nás, vcelku bežný postup. Ale vedeli ste, že už od samého začiatku minulého roku sa k zostatku na vašom účte v podobe životného minima muselo ocitnúť aj päť percent z požičanej čiastky? No neostalo len pri piatich percentách. V priebehu minulého roku sa percentá zvyšovali, až sa zastavili na úrovni desiatich percent. Od tohto kalendárneho roku sa číslo posunulo na pätnásť percent a v júli sa pripravte na dvadsaťpercentný zabezpečovací vankúš.
Rátajte rovnako so zvyšovaním úrokovej sadzby
Pozrime sa, ako to bude vyzerať s úrokovou sadzbou. Logicky pôjde hore v dôsledku zníženia počtu udelených hypoték. Rátajte aj so šiestimi percentami. Navyše, banky si otestujú vašu schopnosť na ňu reagovať počas celého splátkového obdobia. Ak neprejdete stanoveným sitom, hypotéku jednoducho nezískate. Alebo vám ponúknu niečo v skromnejšom štýle. Nakoniec aj to je cesta, si myslíme. Budete mať kde bývať a zároveň nebudete pociťovať vnútorné napätie z obavy, čo ďalej.
Sto percent z hodnoty nehnuteľnosti to nebude
Dostali sme sa k sume poskytnutého hypotekárneho úveru. Kto má na to, dokáže s bankou vyrokovať číslo blížiace sa takmer ku konečnej hodnote nehnuteľnosti. No takých klientov bude veľmi málo. Väčšina z vás sa bude pohybovať niekde medzi päťdesiatimi až osemdesiatimi percentami. Taktiež bude omnoho ťažšie refinancovať hypotéku. Ono viete, keď raz klient začne mať ťažkosti so splácaním, sotva mu nejaká iná banka odkúpi podlžnosť od tej, ktorej sa už zaviazal.
Aj pri vekovo mladších skupinách došlo k zmenám
A čo naši mladší žiadatelia do tridsaťpäť rokov? Pre nich tiež nastanú v novom roku nejaké významnejšie zmeny. Už si nebudú môcť uplatňovať zníženú mesačnú úrokovú sadzbu tak, ako to bolo dohodnuté. Pri podaní daňového priznania sa im odpočíta polovica zo zaplatených úrokov a tú dostanú vcelku vždy na jar nastávajúceho roku.
Tak vlastne ani nevieme, či sme vás naším článkom potešili, alebo naopak, zarmútili. V každom prípade, ak si plánujete požičať, zájdite do tej vašej banky a predložte jej pracovníkom vašu víziu. Nikdy neviete, či práve tam vám nevyjdú v ústrety a navyše fundovane neporadia, ako získať bývanie a zároveň ho v pokoji splácať.