Nosíte dioptrické okuliare alebo šošovky? Potom možno v lete zažívate drobné problémy, ktoré ostatným ani nenapadnú. Viete napríklad, aké okuliare treba, keď vyrážate k vode?
Oko je veľmi citlivým orgánom a jeho ochrana je preto nadmieru dôležitá. Pre váš zrak môže byť v lete rizikové nielen UV žiarenie, ale napríklad aj kontakt s vodou na verejných kúpaliskách. Kto netrpí žiadnou očnou vadou, nosenie slnečný okuliarov berie pravdepodobne ako úplne prirodzenú záležitosť. Pre tú druhu skupinu sa to spája s viacerými problémami. Patríte k nim? Poradíme vám, ako leto s dioptriami prežiť bez problémov.
Ochrana pred slnkom je nutnosťou pre všetkých
Škodlivou zložkou slnečného žiarenia nie je viditeľné svetlo, ale UV žiarenie. Viditeľné svetlo môže dráždiť oči, ale pokiaľ sa nepozeráte priamo do slnka, tak oči nepoškodí. Prílišné vystavovanie UV žiareniu môže viesť k radu komplikácií, napríklad k zápalu rohovky alebo spojiviek, ale aj závažnejším problémom, ktorých dôsledkom býva v najhorších prípadoch aj trvalé poškodenie zraku.
Smer očná optika
Ak chcete mať istotu, že budú vaše oči dobre chránené pred UV žiarením, základom sú kvalitné slnečné okuliare. Kvalitná očná optika zvykne mať v ponuke o čosi drahšie slnečné okuliare, no určite sa môžete spoľahnúť, že dokonale ochránia vaše oči. Navyše sú väčšinou aj lepšie zabezpečené voči rozbitiu, čo je zvlášť dôležité pri športoch.
Je vašim najbližším cieľom očná optika? Tak to si pri kúpe slnečných okuliarov dajte pozor, aby bol UV filter v nich stopercentný a aby bol zrak chránený pred UVA u UVB žiarením. V každej kvalitnej optike je školený personál, ktorý vám určite pri výbere pomôže.
Počas pobytu pri mori sa odporúča 50-60 % zatmavenie okuliarov. Úplne tmavé sklá nie sú vhodné. Spôsobujú totiž, že zorničky sa ešte viac rozšíria a do oka tak prenikne ešte viac UV žiarenia.
Zdroj: Bigstockphoto.com