Pre ochranu dreva na interiérovom nábytku, na prístavbách a na záhradnom vybavení sú z lakov-farieb vhodné lazúry a moridlá. Nie je vôbec jedno, akým spôsobom, pri akej predpríprave a v akej nadväznosti tieto prípravky použijete. Všetky informácie o ochrane dreva nájdete už v tomto článku.
Na namorenie dreva pri prácach v dome a v jeho okolí vás už určite upozornili mnohí skúsenejší majstri. Použitím moridla sa zvyšuje nielen ochrana pred výkyvmi počasia, odermi a vplyvom elektrosmogu, ale drevo získava taktiež sýtejšie odtiene. Z nich najobľúbenejšie sú farby svetlého dreva, palisandra či čerešne. Moridlo na drevo nanášame viackrát. Podporíme tým lepšiu priľnavosť farebných pigmentov, účinnosť a trvácnosť, no rozhodne nemá byť poslednou ochrannou vrstvou. Po tom, ako moridlo na drevo uschne, aplikujeme niektorý z lakov alebo lazúr na drevo.
Aké ďalšie typy a funkcie lazúr poznáme?
Lazúra na drevo vo forme lazúrovacích lakov zachováva maximálnu ochranu aj pri zhoršených, ba priam pri extrémnych teplotných výkyvoch. Ideálne, ak pracujete s hrubovrstvovou lazúrou, vtedy ju môžete použiť aj na okná a dvere. Okrem estetických kvalít lazúra na drevo vytvára bariéru medzi vrstvami ošetrovaného predmetu a vplyvom červotočov. Taktiež funguje ako lapač voľných radikálov a v konečnom dôsledku zabraňuje rozpadu a znehodnoteniu náteru. Výhodou je použitie a zachovanie funkčných vlastností na povrchoch z tvrdých listnatých driev.
Hrubovrstvová lazúra na drevo prináša lesklejší vzhľad. Ani pri týchto prípravkoch nie je možné, aby sa po uschnutí ošetrený nábytok okamžite používal. Najmä mechanicky zaťažovaný (sedenie v záhrade, jedálenské súpravy) nechávame schnúť pomaly – pri časovej rezerve 7 až 10 dní.
Lazúrou zosvetliť, ale ako?
Lazúra na drevo zosvetľovacia je pre bežné použitie veľmi špecifická. Vyžaduje si prácu skúseného majstra. Ako problém sa môže javiť rýchlejšie zatečenie farby, no potom už je priam nemožné zaschnuté miesta opraviť. Lazúru nanášame na suché drevo, pričom nie ako samostatný náter (ani na veľmi tmavých lazúrových plochách). Pre optimálnu priľnavosť sa lazúra na drevo aplikuje pri teplote vzduchu od 15-25 °C a vlhkosti pod 80 %. Je povrch dreva príliš poškodený? Náter uskutočnite minimálne dvakrát s časovým odstupom 24 hodín. Aj u vás je už najvyšší čas vybrať si lazúru na drevo?