Sníte o svojej vlastnej chate? Stavba chaty nie je až taká strašidelná, len treba vediet ako na to!

Sníte o svojej vlastnej chate? Stavba chaty nie je až taká strašidelná, len treba vediet ako na to!

- Kategória: Zdravie & životný štýl
752
Komentáre vypnuté na Sníte o svojej vlastnej chate? Stavba chaty nie je až taká strašidelná, len treba vediet ako na to!
Sníte o svojej vlastnej chate? Stavba chaty nie je až taká strašidelná, len treba vediet ako na to!Sníte o svojej vlastnej chate? Stavba chaty nie je až taká strašidelná, len treba vediet ako na to!

Chata je praktickým ale aj estetickým doplnkom prostredia, v ktorom sa nachádza. Je miestom, kde si môžete vychutnávať chvíle sami pre seba, ale aj stretávať sa s rodinou či priateľmi. Môže ponúknuť jedinečný priestor, ktorý využijete v každom ročnom období. Či už si budete chcieť vychutnávať večery strávené v príjemnej atmosfére s blízkymi, vybrať na výlet, dovolenku, navštíviť požičovňu lyží, užívať si teplo krbu či dokonca pohár dobrého vína s priateľmi počas zimných večerov. Alebo len tak v jeseni pozorovať, ako sa menia farby prírody so šálkou teplého čaju v ruke. Chata je ideálnym miestom, na ktorom si môžete doslova vyčarovať rozprávkovú atmosféru.

Stavba chaty nie je extrémne náročný proces, no má svoje špecifiká. Zároveň si vyžaduje poriadne plánovanie. Preto je dôležité si predovšetkým premyslieť niekoľko základných atribútov, akými sú napríklad výber pozemku, výber materiálov na stavbu chaty, zabezpečenie pracovnej sily či príprava podkladovej plochy.

Stavba chaty a postupy, ktoré tento proces sprevádzajú sú síce podobné ako postupy pri budovaní klasického rodinného domu, no je treba mať na zreteli niekoľko špecifických pravidiel. Ak premýšľate nad myšlienkou, že by ste radi vlastnili chatu, máte na výber z troch možností. Môžete si kúpiť už hotovú chatu, pustiť sa do stavby svojpomocne alebo využiť tretiu možnosť a tou sú montované chaty na kľúč. Každá z týchto možností je špecifická a vyžaduje si rozdielne postupy.

Chata bez základov

Chata nemusí byť nevyhnutne stavbou so základmi. V mnohých prípadoch, pri menších a stredných chatách postačí, ak sa osadí na vopred pripravenú podkladovú plochu. Tá je veľmi dôležitou súčasťou realizácie stavby, a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Okrem toho, podkladová plocha ochráni chatu pred navlhnutím a z neho vyplývajúcich možných poškodení. V neposlednom rade je dôkladná príprava podkladovej plochy dôležitá aj z hľadiska udržateľnosti a dlhej trvácnosti a životnosti chaty, či už sa jedná o záhradnú chatku, murovanú chatu, zrub či iný druh chaty.

Podkladová plocha sa môže vybudovať v rozličných tvaroch, či už je to kruh, šesťuholník, alebo štvorec. Ani v tomto prípade sa kreativite medze nekladú, záleží len na zručnosti majstra a dispozíciách prostredia, v ktorom sa bude vaša záhradná stavba nachádzať.

Montáž a stavba chaty

Po realizácií podkladovej plochy prichádza na rad samotná stavba alebo montáž chaty. Tento proces a jeho rozsah závisí od toho, či sa rozhodnete pre montovanú chatu alebo stavbu chaty svojpomocne.

Montované drevené chaty sú jednoduchšou a menej náročnou alternatívou. Ich realizáciu obvykle zabezpečuje profesionálny tím, ktorý v mnohých prípadoch dokáže chatu zmontovať aj v priebehu jedného dňa. Samozrejme, čas montáže sa odvíja od veľkosti a špecifík danej chaty. Po zložení je chata samonosná a v rámci stability nie sú vo väčšine prípadov potrebné žiadne kotviace prvky.

Stavba svojpomocne

Stavba chaty svojpomocne sa týka predovšetkým tých, ktorí sú zručnejší a majú vzťah k takýmto aktivitám. Ak už dopredu viete, že na svojpomocnú stavbu chaty nemáte dostatočné skúsenosti a zručnosti, prípadne trpezlivosť, zvážte zverenie stavby chaty do rúk odborníkom. Ak sa predsa len rozhodnete pre svojpomocnú stavbu chaty, je potrebné vopred myslieť na niekoľko „detailov“. Je dôležité mať dopredu dobre spracovanú projektovú dokumentáciu, občas plán elektrických obvodov a prúdový chránič, či prípadne súpis prác s výkazom jednotlivých výmer.

Súpis prác sa vo väčšine prípadov realizuje pri väčších stavbách a prináša so sebou niekoľko výhod – budete mať k dispozícii harmonogram prác a poznať celkovú hodnotu stavby. Vďaka tomu si môžete ujasniť aj rozpočet na stavbu chaty a budete tiež presne vedieť, koľko budete potrebovať investovať v ktorej fáze výstavby. Zároveň budete vedieť, aký materiál, v akom množstve a kedy bude potrebné objednať.