Batožina by mala patriť medzi prvé veci, na ktoré musíte myslieť pri cestovaní. Jej strata či poškodenie vás môže vyjsť poriadne draho. Viete, ako sa proti takýmto situáciám chrániť?
Poškodenie, strata či vykradnutie batožiny sú naozaj častým problémom leteckých spoločností po celom svete. Skúste si len predstaviť, koľko ton batožiny ročne aerolinky musia prepraviť z jedného miesta na druhé. Je jasné, že takéto situácie sú bežné a dnes už i pomerne očakávané.
Aj štatistiky hovoria jasnou rečou, napríklad v minulom roku sa celkovo stratilo až 23,1 milióna kusov batožiny. Inak povedané – na tisíc ľudí cestujúcich lietadlom vlani pripadlo až sedem stratených kufrov. Samozrejme, najväčšie problémy vznikajú práve počas sezóny dovoleniek, keď sú letiská zaplnené tisíckami turistov smerujúcich za vytúženým oddychom.
Batožina sa stráca často
Čo je vlastne najčastejšie dôvodom týchto nepríjemností? Ak neviete po prílete nájsť svoju batožinu, ktorú ste odovzdali a zapísali ešte na check-ine, s najväčšou pravdepodobnosťou za to môže chybné naloženie na palubu iného lietadla než toho vášho.
Často sa tiež stáva, že kufor pracovníci letiska jednoducho zabudnú naložiť alebo ho zase, naopak, nevyložia pri prílete. Platí tu základné pravidlo, čím viac prestupov v rámci jednej cesty máte, tým sa zvyšuje aj riziko, že svoj kufor v konečnej destinácii nenájdete.
Reklamáciu doriešte ešte na letisku
Štatistiky už ale nehovoria, čo robiť v prípade, že ten svoj nešťastný kufor jednoducho po prílete neviete nájsť alebo ste ho našli v zdemolovanom stave. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že za situácie ako strata, poškodenie či omeškanie batožiny nesie zodpovednosť letecký dopravca. S ním ste totiž pri kúpe letenky uzavreli platný zmluvný vzťah. Aerolinky teda majú povinnosť zatúlaný kufor vyhľadať a následne ho k vám aj dopraviť.
Aby tak mohli urobiť, mali by ste okamžite po strate batožiny vyhľadať v priestoroch letiska reklamačné oddelenie, kde spolu s pracovníkmi spíšete protokol o udalosti. Vo väčšine prípadov toto oddelenie nájdete pod označením ako „Lost and Found“ alebo „Baggage Claim Office“. Tu uvediete aj miesto, kam vám majú batožinu v prípade jej nájdenia doručiť.
Nezabudnite si teda vopred poznačiť presný názov a adresu hotela, kde budete počas dovolenky bývať. Vyplnenou reklamáciou by sa potom mala zaoberať letecká spoločnosť, s ktorou ste cestovali.
Poistenie batožiny vás chráni
Najefektívnejšou formou preventívnej ochrany vašej batožiny je jej poistenie. Dnes je už bežnou súčasťou základného balíčka cestovného poistenia, poprípade ako forma dodatočného pripoistenia. Poistiť si môžete batožinu ako celok alebo dokonca určitú konkrétnu vec, napríklad taký fotoaparát či notebook. Do poistenia batožiny sú bežne zahrnuté cennosti, elektronika, osobné veci, ale i športové potreby.
Mali by ste však vedieť, že niektoré komerčné poisťovne majú v podmienkach rôzne výluky na predmety, ktoré vám za nijakých okolností nepoistia. Nikdy preto neuzatvárajte poistenie bez toho, aby ste vedeli, čo všetko máte chránené. Výhodou takéhoto poistenia je jeho široké krytie. Vzťahuje sa totiž na poškodenie, zničenie či krádež batožiny z automobilu, hotelovej izby alebo jej celkovú stratu leteckým prepravcom.
Ako postupovať pri udalosti?
Je nesmierne náročné si v momentoch odcudzenia či straty batožiny zachovať chladnú hlavu. Aby ste však mohli od poisťovne požadovať finančnú náhradu, najlepšie urobíte, ak sa okamžite skontaktujete s asistenčnou službou vašej poisťovne. Jej pracovníci vám budú vedieť najlepšie poradiť, čo v konkrétnej situácii podniknúť.
Ak vám napríklad stratia kufor aerolinky, bezpodmienečne budete potrebovať potvrdenie o škodovej udalosti od zástupcu prepravcu. Na druhej strane, v prípade krádeže z hotela či auta budete pravdepodobne musieť kontaktovať miestnu políciu.
Dobre si však zapamätajte, že na náhradu máte nárok iba vtedy, ak bola prekonaná tzv. prekážka. Čo to znamená? Jednoducho povedané, ak vám niekto kufor odcudzí v okamihu, keď ste si ho zabudli napríklad na toalete alebo na parkovisku, poisťovňa vám dá jednoznačne zamietavú odpoveď.
Šikovné rady na záver
Strata kufra je síce poriadne nepríjemná záležitosť, no dá sa na ňu čiastočne pripraviť. Je jasné, že svoju batožinu po odovzdaní na check-ine nedokážete už nijakým spôsobom kontrolovať a hrozia tu isté riziká.
Myslite na to ešte pred odletom a skúste si potrebné veci, ako hygienické potreby, lieky či pár kusov oblečenia, zabaliť aj do príručnej batožiny, ktorú si zoberiete so sebou na palubu lietadla. V prípade straty veľkého kufra budete mať aspoň poruke najzákladnejšie veci osobnej potreby.
Nezabudnite si tiež svoju batožinu dôkladne označiť jednoznačnou menovkou a kontaktnými údajmi. Pokojne použite na kufor výrazné nálepky či farebné pásky. Pred naložením kufra na check-in bude dobré, ak si ho najskôr odfotíte. Aktuálna fotografia batožiny sa vám môže pri strate či odcudzení zísť.
V prípade, že patríte medzi tých, ktorí uprednostňujú cestovanie autom pred lietaním, pre vás poisťovne ponúkajú špeciálne poistenie batožiny vo vozidle, ktorá kryje práve tento typ rizika a je špecificky určená pre motoristov.