Ženy vo svete áut

Ženy vo svete áut

- Kategória: Domácnosť a internet, Zdravie & životný štýl
643
Komentáre vypnuté na Ženy vo svete áut
Ženy vo svete áutŽeny vo svete áut

Vedeli ste o tom, že prvou jazdkyňou Ferrari a zároveň jednou z najväčších pretekárok 50. rokov minulého storočia bola Anna Maria Peduzzi? V súčasnosti sa rodové klišé pomaly stáva minulosťou a čoraz viac žien obľubuje autá, motoristické preteky a ďalšie super športy. V automobilovom priemysle tak prebieha tichá revolúcia.

Prečo počet žien, ktoré sú nadšené autami, pribúda a ktoré slávne dámy by ste určite mali poznať?

Ženy a autá

Mnohí si kupujú autá za účelom, aby ich odviezlo z bodu A do bodu B. Pre skutočného milovníka je však auto oveľa viac. A dokonca aj ženy pomaly, ale isto, začínajú dobývať túto mužskú doménu. Predmetom túžby však nie sú len žensky a roztomilo vyzerajúce autá. Čoraz väčšiu rolu zohráva aj samotná starostlivosť o auto. Pre niektoré dnes už vôbec nie je žiaden problém ani výmena oleja alebo kolesa.

Ženy a tuning

I keď dnes existuje veľké množstvo rôznych modelov áut, niekedy ani táto rozmanitosť nedokáže splniť nároky a požiadavky skutočného milovníka áut. Z tohto dôvodu mnohí z nich začnú sami premýšľať nad prerábkou vozidla podľa vlastných predstáv. I keď téma tuningu sa vždy radila výlučne k mužskému pohlaviu, dnes už ani ženy nezaháľajú. Ženy sa čoraz viac zaujímajú o pojazdné vozidlá a trh ponúka širokú škálu rôznych vozidiel, ktoré priam pozývajú experimentovať a dať tak svojmu autu osobitosť.

Tip: Viete čo signalizujú kontrolky v aute?

Známe ženy v automobilovom priemysle

 

Priekopníčky v automobilovej histórii zohrávali kľúčovú úlohu v úspešnom rozvoji jazdy. Toto je 7 pôsobivých žien, ktoré zanechali akúsi stopu či už v automobilovom priemysle, japan racingu alebo motoristických pretekoch.

Florence Lawrence

Florence bola slávna americká filmová herečka. Ako fanúšičku motora ju frustrovalo množstvo nehôd spôsobených tým, že nebolo jasné, kedy auto pred ňou spomaľuje alebo odbočuje. Jej riešenie bolo jednoduché, vyvinula automatické signalizačné “ramená”, ktoré pozostávali z vlajok na oboch stranách auta. Tie bolo možné diaľkovo zdvihnúť stlačením tlačidla, aby signalizovali, ktorým smerom auto odbočuje.

Aby upozornila vodičov na autá spomaľujúce alebo zastavujúce, vyvinula tzv. stopku, ktorá sa po zošliapnutí brzdového pedálu preklopila na zadnú časť auta. Oba tieto vynálezy viedli k vývoju smerových a brzdových svetiel, ktoré sú na autách povinné už veľa rokov.

Tip: Viete kedy je najlepší čas na prezutie pneumatík?

Alice Ramsey

Alice sa narodila v roku 1886 v New Jersey, chodila na univerzitu, vydala sa a mala deti. Alice sa však neuspokojila s tým, že sedí doma a začala sa zaujímať o automobily. Stala sa z nej skúsená vodička. Keďže jej vášeň rástla, stala sa prezidentkou Prvého ženského motoristického klubu v USA. Jej nadšenie pritiahlo pozornosť tlače a v roku 1909 jej Maxwell (motoristická spoločnosť) ponúkol možnosť jazdiť z New Yorku do San Francisca. Alice to prijala a stala sa tak prvou ženou v histórii, ktorá prejazdila USA v čase, keď takmer neexistovali žiadne poriadne označené cesty. Počas svojej cesty taktiež ukázala vlastné mechanické zručnosti, napríklad pri výmene pneumatík či opravovaní brzdových pedálov.

Michelle Christensen

Po získaní bakalárskeho titulu na Art Center College of Design v Pasadene sa Michelle pripojila k dizajnérskemu tímu v Honde. Ako jedna z mála dizajnérok v automobilovom priemysle otriasla spoločnosťou. Stala sa prvou ženou, ktorá kedy viedla tím tohto superauta a navrhla dizajn pre novú Hondu Acura NSX.

Charlie Martin

Charlie Martin sa zapísala do histórie na 24-hodinových pretekoch na legendárnej nemeckej trati Nurburgring. So svojím BMW M240i Racing síce skončila štvrtá, no pre túto pretekárku nebola jej cieľová pozícia prvoradá. Jej cieľ bol to, aby sa dokázala presadiť ako žena v športe, v ktorom dominujú muži. A pre ňu to bol veľmi špeciálny cieľ, pretože Charlie Martin sa narodila ako chlapec.

Ako prvá transgender pretekárka si odvážna jazdkyňa nielen splnila sen, ale stala sa aj vzorom. Jej cieľom je podporovať väčšiu rozmanitosť a zmenu v motoristickom športe a tým pripraviť pôdu pre zvýšenie počtu ženských automobilových pretekárok.

Jutta Kleinschmidt

Jutta prevzala akékoľvek klišé o ženách v automobilovom prostredí a sebavedomo ich vyhnala na jedno z najodľahlejších a najnehostinnejších miest, aké si len dokážete predstaviť – do púšte Sahara. Za volantom súťažného auta sa tam dostala do historických kníh. V roku 1988 sa zúčastnila svojej prvej rally Paríž-Dakar a v roku 2001 sa stala prvou ženou a zároveň prvou Nemkou, ktorá vyhrala najťažšiu púštnu rely sveta vôbec.

Dnes, Jutta, automobilová pretekárka a silný ženský vzor pracuje ako motivačná trénerka, robí prednášky a semináre pre firmy.

Simona de Silvestro

Rýchla Švajčiarka Simona de Silvestro sa zatiaľ preslávila najmä za oceánom. Prvé veľké úspechy získala v sérii Formuly Atlantic, kde v roku 2008 ako druhá žena v histórii vyhrala preteky. Od roku 2020 súťaží v ADAC GT Masters.

Susie Wolff

Suzanne “Susie” Wolff je bývalá britská pretekárka zo Škótska, ktorá sa taktiež dala na kariéru v motoristickom športe. Začínala pri motokárach, potom prešla do Formuly Renault, Formuly 3 a následne dostala možnosť, zúčastniť sa pretekov za Mercedes-Benz v nemeckom šampionáte cestovných automobilov (DTM). V novembri 2015 Wolff oznámila svoj odchod z motoristického športu.

Dnes je Wolff analytičkou spravodajstva na kanáli Channel 4 a v roku 2018 prevzala funkciu vedúcej tímu Venturi Racing vo Formule E.

Tieto ženy dokázali preraziť v odvetví, ktorému dominovali muži. Vezmite si z nich príklad nebojte sa plniť si svoje sny! Či už sa jedná o automobily alebo napríklad rýdzo mužské povolanie ako je stolár, choďte do toho!

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk